X
تبلیغات
رایتل

امروز بعد از کارم رفتم کمک یکی از بچه ها که وسایلش رو جمع کنه. قرار بود که تخت اون یکی دوستم رو هم ببریم برای یه نفر نیازمند. اول رفتیم و کامیون رو گرفتیم و بعدش من رفتم دنبال اون پسر هندیه و دوستش که بیان کمک حداقل تخت رو جا به جا کنند. 

یه هندی که دانشجو بود و همخونه ایش میگفت که مدیر ارشد توی یکی از شرکت هاست ولی قیافه اشو نگاه میکردی فکر میکردی که الان از سر زمین آمده اینقدر که کثیف بود. نمیدونم یه حمام رفتن چقدر طول میکشه که هفته یه بار هم بعضی ها نمیرن. رفتیم خونه دوستم و کلی وسایل بود که بار بزنیم. هندی ها هم دو تا جوون لاغر مردنی بودند که انگار به عمرشون کار نکرده بودند. بیشتر وسایل رو من و دوستم برداشتیم. اونا فقط برای تخت یه کم کمک کردند که اونم چهار نفری کمتر واقعا نمیشد جا به جاش کرد. توی جا به جایی لولای در خونه هم آسیب دید که یکساعتی طول کشید که درستش کنیم. یکی از مبل ها رو بردیم خونه من و یه میز و چند تا صندلی رو بردیم در خونه یه پسر ایرانیه که جدید آمده بود و تخت رو هم بردیم خونه هندی ها. آخر شب بود و منم از صبح روزه بودم و هیچی نخورده بودم و واقعا نا نداشتم اما اینا هم کمک نمیکردن دیگه با هر زحمتی بود تخت رو بردیم گذاشتیم توی خونه. خونه هم به غایت کثیف بود. با خودم گفتم وای خدای من ببین مدیر ارشد IT یه شرکت امریکایی داره چطوری زندگی میکنه. نمیخوام چیز توهین آمیزی بنویسم اما خونه واقعا کثیف بود و بو میداد. توی راه هم با کفش رفت روی تخت که خیلی ناراحت کننده بود. فکر کردم که آخه پسر میخوای روی این تخت بخوابی چرا با کفش میری روش. هندیه گفت که میخواد بره یه خونه بزرگتر و چند روز دیگه هم باید همین وسایل رو جا به جا کنه اونجا. یعنی اینو که گفت دیگه آب پاکی رو ریخت روی اعصاب من. من فکر کردم که نیازمند هست ولی الان دیگه به نظرم نمیرسه نیازمند هم بوده باشه. 


خلاصه که خیلی حرص خوردم. دیگه بهش فکر نکردم و رفتیم کامیون رو تحویل دادیم و بعد هم رفتیم یه فست فود و یه چیزی برای افطار خوردیم.نظرات (21)
شنبه 1 مهر 1396 ساعت 16:17
سلام دکتر امیدوارم خوب باشی.
من باز اومدم با چند سوال نیمه فنی! اگه وقت کردی جواب مختصری بدی ممنون میشم. ببخشید.

معضلِ اساتیدِ جواب ندهنده!

میگن استادا سرشون شولوغه و روزانه به طور متوسط 100 تا ایمیل از اپلیکنت ها میاد براشون! پس صحبتتونو خلاصه کنید.
از طرف دیگه میگن کاور لتر خیلی مهمه! از طرف سوم، همه چی از جمله علاقه و اهداف داخل سی وی منعکس نمیشه و مجبوریم توی کاور لتر توضیح بدیم که حدود یک صفحه و نیم حداقل میشه. با این تناقض چه میشه کرد؟

- کلا این معضل رو چگونه میشه باهاش برخورد کرد(ایمیل یاد آوری هم کاریه که همه میکنن و به نظر من ارزشش مثه همون ایمیل اوله و زیاد فرقی نداره)

----------------------------------------
من واقعا باور نمیکنم روزی 100 تا ایمیل مربوط به اپلای برای استادا بیاد! با یه حساب سر انگشتی این امر غیر ممکنه.(مگر برای عده کمی که خیلی معروف هستن)
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
برای نامه به استاد نوشته بودم. یک صفحه و نیم کی حوصله داره بخونه. در حد 3 تا پاراگراف کافیه. نه روزی 100 ایمیل میگیرن که همش مربوط به دانشجو نیست و چیزای دیگه هم هست. متن ایمیلتون باید خیلی خوب باشه که نظر استاد رو جلب کنه.
موفق باشین
دوشنبه 20 شهریور 1396 ساعت 15:41
خب منظور من اینه که وقتی استاد از دپارتمان دیگه هست و درخواست پذیرش برای یه دپارتمان دیگه، اون استاد که دیگه نمیتونه در روند پذیرش دانشجو کمکی کنه؟میتونه؟ پذیرش گرفتن بدون استاد خیلی احتمالش کم میشه
امتیاز: 0 0
پاسخ:
آها فهمیدم. نه درسته. منتهی اون استاد میتونه تاثیر بذاره چون بعضی دانشگاه ها بدون فاند پذیرش به دکترا نمیدن. اگر اون یکی استاد قبل از پذیرش مشخص کرده باشه که میخواد هزینه های این دانشجو رو تامین کنه قطعا توی پذیرش اون دانشجو اثر داره.
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 14:46
دکتر یه سوال نیمه فنی! من دقت کردم بعضی ها در یک دپارتمان درس میخونند و در دپارتمان دیگه ای RA میشن! مثلا رشته مکانیک میخونند اما در گروه استادی از دانشکده فیزیک RA میشن!
یعنی استادی از دانشکده خودشون پیدا نکردن. آیا اون استاد از دانشکده ی دیگه میتونه در پذیرش اونها تاثیر گذاشته باشه؟ در حالیکه در ادمیشن کامیتی اون دانشکده حضور نداره! چیزی راجع به روند این موضوع شنیدید یا میدونید؟ ممنون
امتیاز: 0 0
پاسخ:
پیش میاد. ربطی به روند پذیرش نداره اما بچه ها هم معمولا خودشون میرم استاد از دپارتمان های دیگه پیدا میکنن.
یکشنبه 12 شهریور 1396 ساعت 23:00
دکتر تقریبا همه دانشگاه هایی که دیدم نوشتنUnofficial Transcripts رو برای قبل از ادمیشن میخوان که دانشجو اسکن کنه و براشون بفرسته. و ترجمه ی رسمی رو برای بعد از ادمیشن باید تحویل دانشگاه بدن. پس چرا فکر میکنید نباید برای ترجمه غیر رسمی اقدام کنم؟ تقریبا قبل از ادمیشن گرفتن هیچ مدرکی لازم نیست که به صورت فیزیکی پست بشه همش الکترونیکیه. مگر اینکه دانشگاهی خیلی معروف و بزرگ نباشه.
سوال بعد اینکه ایا در نهایت برای شخصی که پذیرش میگیره چه برای ویزا یا برای دانشگاهش مدارک دیپلم و اینا هم ترجمش لازم میشه ؟ اگه لازم میشه که از اول بدم ترجمه کنن ..
ممنون از جواب های قبلی.
مشکل بعدی که پیش اومده من ارشد رو تهران دانشگاه دولتی خوندم حالا اونا میگن باید دانشنامه لیسانستو بیاری بعد ما اقدام کنیم واسه دانشنامه فوق!! بعله!
البته کارشناسش تلفنی گفت حالا تو بیا ما بالاخره یه کاریش میکنیم برات! نمیدونم میدن ریز نمره رو یا نه.. امیدوارم بدن .. من خیلی رو این موضوع پذیرش برنامه ریزی کردم و این قضیه رو هیچ جا توی هیچ وبلاگ و منبعی ندیده بودم که روش تاکید کنن که هرچه زودتر برید دنبال دانشنامه..وقت داشتم اما فک میکردم نیازی نیست و دانش نامه ام سه سوت اماده میشه! متاسفانه کمی دیر شده اما امیدوارم برسونمش..
امتیاز: 0 0
پاسخ:
اگر نوشتن unofficial که مشکلی نداره. زمانی که بنده اپلای میکردم اکثرا Official میخواستند. گفتم پولتونو هدر ندین برای این گفتم که یه وقتی اگر مدرک رسمی میخوان و شما غیر رسمی میدین پرونده ها رو بررسی نمیکنند. ایشالله که دانشنامه اتون هم سر وقت برسه.
سه‌شنبه 7 شهریور 1396 ساعت 22:10
سلام دکتر، من با یه موقعیتی روبرو شدم که نمیدونم آیا برای خیلی ها پیش میاد یا نه؟ من کارشناسی رو آزاد خوندم و چند سال قبل فارغ التحصیل شدم و حالا که مراجعه کردم برای گرفتن ریز نمره میگن که شما چون بدهی صندوق رفاه داشتی، دانش نامه ات هنوز صادر نشده! و این موضوع چند ماه طول میکشه. و برای گرفتن ریز نمره هم باید دانش نامه ات صادر شده باشه.
حالا با هزار خواهش و حرف یک ریز نمره ازشون گرفتم که زیرش نوشته که جهت ترجمه اعتبار ندارد! بعلاوه بدتر اینکه نمره ی درس های افتاده را هم داخلش آوردن. به نظرتون چه باید کرد؟ آیا با همین نمرات درخشان دروس افتاده بدم ترجمه کنن؟ یا اونشکلی درست نیست؟ چه راهکاری پیشنهاد میدید؟
نمیدونم این چه بازیه اینا در میارن! دانشجو ها واسه گرفتن ریز نمره مشکلی ندارن اما به فارغ التحصیل ها ریز نمره نمیدن؟! پس این همه ملت اپلای میکنن و تازه هم فارغ التحصیل شدن ریز نمره از کجا میارن؟!
ادمو مجبور میکنن 50 بار رسمی و غیر رسمی و نیمه رسمی ترجمه کنه کلی وقت و هزینه میبره و هیچ اعتباری هم به کاراشون نیست. واقعا یک دلیل اینکه قصد اپلای دارم همین رویه های مزخرفه. حالا توی یه سیستم خارجی این بلا سر آدم بیاد حداقل میشه گفت کشور خودشونه و ما خارجی هستیم اما توی کشور خودت انقدر اذیتت کنن و انقدر این ور اونور بدونن و هزینه بتراشن این خیلی اعصب خوردکنه! اونم واسه مدرک و نمراتی که ریال به ریال پولشو خودت دادی.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
پولتونو برای ترجمه غیررسمی هدر ندین. مدارکتونو نگاه نمیکنن مگر قبلش با دانشگاه هماهنگ کنین که زیر نمره رسمی رو مثلا تا چند ماه دیگه یا قبل از آمدن میارین و اونا هم قبول میکنن. اگر نه یه نفر رو گذاشتن که مدارک ناقص رو میندازه کنار و اصلا هم نمیدونه که چرا یه ریزنمره رسمیه یا نیست. بله منم سر گرفتن ریزنمرات و ... هم کم اذیت نشدم اما بالاخره هر راهی سختی های خودشو داره.
یکشنبه 5 شهریور 1396 ساعت 11:22
ببخشید یک سوال دیگه
من کارشناسی رو دانشگاه آزاد خوندم الان تماس گرفتم برای ریز نمرات میگن ریز نمرات رسمی همراه دانشنامه داده میشه که اونم میگن الان اقدام کنی 5-6 ماه دیگه صادر میشه! همچین مساله ای هست؟ راه حلش چیه؟ شما هم همچین مشکلی داشتید؟؟ ممنون میشم راهنمایی کنید
امتیاز: 0 0
پاسخ:
متاسفانه راهی نیست. بله همچین مشکلی هست. من به این مشکل نخوردم چون زودتر اقدام کرده بودم برای ریزنمره ها و اپلای ولی طول کشید. نمیدونم اگر راهی داره.
جمعه 3 شهریور 1396 ساعت 17:10
با عرض سلامی دوباره . امیدوارم شاد و سرحال باشید
دکترجان مجددا با سوال جدید برگشتم.
اگر برای مثال 10 دانشگاه اپلای کنیم، استاد معظم باید 10 بار بره توی 10 تا لینکی که براش میفرستند و برای بنده ریکامندیشن بفرسته؟؟
هیچ راه دیگه ای نداره که مثلا یک بار یک جایی پر کنه و برای همه به اون رفرنس داده بشه؟
اخه این اساتید ما خیلی تنبل هستن و ایمیل معمولی مارو هم جواب نمیدن، بعلاوه شما فرض کن یک استادی بخواد به 30 نفر ریکامندیشن بده و برای هرکدوم به طور متوسط 6 تا دانشگاه. یعنی باید 180 بار این کارو تکرار کنه؟؟
با حوصله ای که من از اساتید میشناسم فکر نکنم به راحتی قبول کنند.. واقعا هیچ راه دیگه ای نیست؟
با تشکر فراوان
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
بله متاسفانه همینه. اونا هم میدونن و برای همین همچین پروسه ای گذاشتن.
یکشنبه 29 مرداد 1396 ساعت 16:18
سلام دکتر امیدوارم خوب باشید
دکتر جان مسالتُن!

وقتی ددلاین دانشگاهی برای دریافت مدارک پذیرش، مثلا 15 دسامبر هست، به نظرتون آیا مدارک اپلیکنت هایی که زودتر از این تاریخ (مثلا 1 ماه قبل) اپلای کردن را زودتر بررسی میکنن؟؟ یا همه رو میذارن با هم؟

میشه گفت هرچه ارسال مدارک به زمان ددلاین نزدیک تر باشه احتمال اینکه استاد و دانشکده ، دانشجوی قطعی خودشو گرفته باشه بیشتره؟؟ یا اینطور نیست؟
مثلا من 13 دسامبر اپلیکیشن رو سابمیت کنم، ممکنه که پوزیشن ها قبلا پر شده باشه؟ نظرتون با توجه به تجربیاتی که در این زمینه دارید چیه؟

متاسفانه من همه چیز رو روی اخرین تاریخا تنظیم کردم و سعی کردم از همه زمان استفاده کنم. به اینجاش فکر نکرده بودم.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام

بعضی دانشگاه ها زودتر بررسی میکنند و بعضی ها تا ددلاین بررسی نمیکنن.
پنج‌شنبه 12 مرداد 1396 ساعت 02:23
سلام دکتر
امیدوارم خوب و خوش و سلامت باشید
میدونم با حجم این همه کامنت و کارهای شخصی خودتون سرتون خیلی شلوغه ولی باز با عرض شرمندگی هروقت سوالی داشته باشم مزاحمتون میشم و اینجا میپرسم. امیدوارم روزی بشه جبران کرد.

1-میخواستم ببینم در جریان TA بودن پیش اومد که سرکلاس حاضر بشید و درس یا مسائل رو بخواید توضیح بدید؟ چون احتمالا در اون صورت خیلی بیشتر باید وقت گذاشت براش و شاید به اندازه دانشجو ها باید اون مباحث رو مطالعه کرد؟

2- و آیا غیر از اون ساعتی که باید در دفتر بودید، ساعات دیگه ای هم موظف بودید که برای TA بودن وقت بذارید؟ منظورم اینه که ایا همونجا کافی بود یا وقت و تمرکز رو زیادی میگرفت؟

3- در کل TA بودن آیا خیلی وقت و انرژی از شما میگرفت؟ و در مقایسه با RA آیا خیلی متفاوت تره و کدومش به نظرتون وقت گیر تره و یا سخت تر.

4- به نظرتون چه چیز باعث شد به شما پیشنهاد TA شدن بدهند؟ ایا به تدریس ابراز علاقه کردید؟ یا در دانشگاه سابقه کلاس حل تمرین داشتید؟


تشکر
در پناه حق
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام

1- بله چندین و چند بار من جای استادا درس دادم.

2- بله خیلی ساعت ها برگه صحیح میکردم و یا اسلاید درست میکردم

3- هفته ای 10 تا 20 ساعت حدودا وقت میگرفت. RA بیشتر وقت میگیره اما برای کسی که میخواد کار آکادمیک بگیره به طور قطع بهتره چون وقتی که میگیره در راستای اهداف آینده اش هست و یه چیزی یاد میگیره. TA چیز زیادی به شما یاد نمیده (به جز کمی تدریس) به نظرم دو ترم تجربه TA زیادی هم هست.

4- نمره جی آر ای و تافل و معدل و ... نه دانشگاه ما معمولا به همه TA میده. البته من توی SOP ایم در مورد سوابق تدریس خصوصی ام نوشته بودم و تعریف از خود نباشه معلم خوبی هستم و پیر شدم که میخوام معلم بشم.

موفق باشین
دوشنبه 2 مرداد 1396 ساعت 02:31
1- والا فعلا که در دهاتمان ساکنیم و از قماش اپلایندگان کسی رو نمیشناسم اما به هر حال ممنون

2و 3و 4- به این دلیل گفتم ، چون برای مثال من نسبت به کار در گروه یک استاد به شدت ابراز علاقه میکنم و ایشون هم میگه باشه حتمن اقدام کن. بعد من یهو بگم ممنون من قصد ندارم با شما کار کنم! گفتم شاید این یکم توهین آمیز و متناقض به نظر ممکنه بیاد.

5-راجع به موضوع رزومه . تشکر

6- منظورم این بود که اکثرا برای مثال کلا اطلاع ندارن که همچین امکانی هم وجود داره که مثلا شما مقاله تون رو برای دریافت یک گرنت میتونید مطرحش کنید. یا میشه حتی در خارج از دانشگاه مقصد از یک موسسه یا بنیاد خاصی ، برای دریافت یک فلوشیپ رقابت کرد.

ممنون به خاطر وقتی که گذاشتید. واقعا همین که این همه نوشته رو حوصله کردید خوندید خودش فی نفسه خیلی با ارزش بود برام.
از طرف همه کسانی که تجربیات و نوشته هاتون به درشون خورده ازتون تشکر میکنم.
از طرف دیگه میخوام از اکثریت ایرانی های توی سیستم آکادمیک خارج از ایران که در سالهای اخیر این مسیر پر پیچ و خم رو پیمودن و برای تحصیل رفتن انتقادی کنم. هرگاه حتی راجع به مقاله یا موضوع پژوهشی خودشون هم ایمیلی بهشون دادم حتی برای یک راهنمایی مختصر شاید در حد معرفی یک منبع یا یک فایل، معمولا هیچ کمکی نکردند. حتی ایمیل مختصری ندادند که وقت ندارم. البته این فقط یک تجربه ی محدود از جامعه ی آماری هست که من باهاش در ارتباط بودم. + تجربیاتی از بعضی دوستانم. مطمئنا خیلی سرشون شلوغه. اما قطعا از اون شخصی که خودش استاد اون سیستم هست و جواب من رو با حوصله و حسن نیت تمام میده و متریال اون مبحث با داکیومنت هاشم برام در دسترس میذاره ، قطعا از ایشون دیگه سرشون شلوغ تر نیست! برادران هندی هم یکم خورده شیشه داشتن اما چینی ها فراتر از انتظار ظاهر شدن :))
البته انتظاری نباید داشت اما برخورد و انسانیت بعضی از همنوعان غیر هموطن کمی سطح انتظارات را بالا برده و بر افسوس و حسرت های ما افزوده که چرا ما اینطوریم اما اونها اونطور نبودن.

به هر حال ما که در قبال این راهنمایی های شما چیزی جز دعا ازمون بر نمیاد. خدا خیرتون بده.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
1- دهات و غیر دهات نداره دیگه. هر جا اینترنت هست به همه جا وصلین.
راستش من خودم هم چندین و چند بار ایمیل های درخواست هایی که برام آمده رو از دست دادم چون مثلا خیلی سرم شلوغ بوده و بعدا هم یادم رفته.واقعا نمیشه انتظار داشت با این زندگی پر کار به همه جواب داد.
شنبه 31 تیر 1396 ساعت 15:24
سلام . من چند پست از وبلاگتون را که راجع به فرایند پذیرش گرفتن بود مطالعه کردم و اطلاعات مفیدی بهم داد و تشکر میکنم از اینکه این مطالب رو در وبلاگتون منتشر میکنید. واقعا خدا خیرتون بده.
خیلی از اون مسائل ممکنه برای شما مسائل ساده و پیش پا افتاده ای باشه اما برای خیلی ها از جمله من سوالات و مشکلات بزرگی بوده که با توضیحات شما خیلی مسائل روشنتر شدن. واقعا ممنونم.
چند سوال هم راجع به فرایند پذیرش گرفتن از دانشگاه های آمریکا از خدمتتون داشتم. میدونم که قطعا سرتون شلوغه و مشغله های کاری و فکری خودتون رو دارید اما از شما به عنوان کسی که این مسیر دشوار و مبهم رو رفته و با موفقیت ازش عبور کرده خواهش میکنم در صورت امکان یک پست کوتاهی در پاسخ به این سوال ها در وبلاگتون بذارید چون مطمئن هستم که اینها سوال های خیلی از افرادی هستن که مثل من در ابتدای این راه پر پیچ و خم هستند و همین عدم آگاهیشون خیلی ازشون انرژی میگیره و راهنمایی شما میتونه واقعا کمکشون کنه. اگر هم براتون مقدور نیست، حداقل به صورت مختصر همینجا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

1- یکی اینکه چطور میشه هزینه های آنلاین مربوط به ثبت نام آزمون ها یا اپلیکیشن فی دانشگاهه ها رو مستقیما خودمون پرداخت کنیم؟ آیا میشه از گیفت کارد هایی که وبسایت های داخل ایران میفروشن استفاده کرد؟ آیا وبسایت دانشگاهها معمولا مشکلی با گیفت کارد ندارن؟ تجربه شما در این مورد چیه؟

2-در فرایند پیدا کردن استاد آیا همزمان یا با فاصله کم میشه به چند استاد از چند دانشگاه مختلف ایمیل فرستاد؟ منظورم اینه که اصولا از نظر حرفه ای یا اخلاقی این موضوع مشکلی نداره؟ و روالش چجوریه؟ ایا باید منتظر جواب استاد مورد نظر موند و بعد از مطمئن شدن از جوابش برای استاد بعدی ایمیل فرستاد یا خیر؟

3- آیا پس اگر از استادی جواب مساعد گرفتیم دیگه نباید به استاد دیگری ایمیل فرستاد و باهاش راجع به امکان همکاری صحبت کرد؟(باز هم از نظر روال اصولی و اخلاقیش منظورمه)

4- اگر از مثلا 2 استاد جواب مساعد گرفته بشه، روش صحیح برخورد با این موقعیت چیه؟ و چطور میشه با اینکه ابتدا درخواست همکاری دادیم و ایشون موافقت کرده بعد بگیم که قصد نداریم باهاشون کار کنیم؟ یه جورایی عجیب و متناقض به نظر میاد!

5- موضوع آخر در مورد آماده کردن رزومه و سی وی هست. در بسیاری از راهنما های مربوط به آماده کردن رزومه دیدم که بخش هایی مربوط به افتخارات و دست آورد ها قرار میدن و میگن افتخاراتتون را اینجا بنویسید. اما موضوع اینه که همه ی افراد که لزوما شاگرد اول یا رتبه برتر کنکور یا شاگرد دوم یا المپیادی یا عاشق تدریس با تجربیات متعدد کلاس حل تمرین داشتن نیستند!
برای مثال بنده علاقه اصلی ام پژوهش است (هیچ علاقه ای به تدریس هم ندارم) هرچه فکر کردم جز مدارج تحصیلی ام و چند مقاله ژورنال نسبتا خوب ، چیز خاصی ندارم که در رزومه وارد کنم! که آن هم مجموعا در نصف صفحه جا می شود! به نظر شخصی شما و با توجه به تجربیاتتان ، چه مسائلی را باید در سی وی آورد؟
آیا مثلا ذکر نمره فلان درس در سی وی یا ذکر ویژگی های شخصیتی یا علایق عمومی و سرگرمی ها و یا ذکر عضویت یا شرکت در کنفرانس ها در سی وی یک متقاضی دوره پی اچ دی امری عادی و مرسوم است؟
از طرف دیگر حس میکنم که تنها ذکر مدارج تحصیلی و مقالات، شناخت درستی از بنده ی نوعی نمیدهد! آیا باید سایر ابعاد را در ایمیلی که به استاد میدهیم پوشش دهیم یا از آنجایی که اساتید گاهی صدها ایمیل ازین دست دریافت میکنند و وقت خواندن آن را ندارند باید آنها را در سی وی به نوعی گنجاند؟ ؟ در کل تجربه و پیشنهاد شما چیست.

6- اونطوری که من متوجه شدم متقاضیان ایرانی معمولا اطلاعات دقیقی از منابع تامین هزینه های دانشجویان در آمریکا ندارن. برای مثال بسیاری گرنت ها و اسکالرشیپ ها وجود داره که میتونه به متقاضی تعلق بگیره. از گرنت های جزئی که به یک کار پژوهشی دانشجو میتونه تعلق بگیره، تا اسکالرشیپ هایی که میتونه کل هزینه های تحصیل دانشجو رو پوشش بده.
یکی از منابع تامین هزینه های متقاضیان تحصیل در دوره دکتری، "فلوشیپ" است. بعضی ها دریافت فلوشیپ را یک امر تقریبا غیر ممکن جلوه میدهند در حالی که من دانشجویانی با رزومه های معمولی دیدم که موفق به دریافت فلوشیپ شدن. سوال من اینه که آیا معمولا برای دریافت فلوشیپ باید به صورت جداگانه طرح پژوهشی و پروپوزال دقیق داد و یک فرایند اپلای جداگانه برای اون طی نمود یا معمولا دانشگاه ها به صورت اتوماتیک همه دانشجو ها رو برای امکان دریافت فلوشیپ نامزد میکنه؟ به نظر شما ایا دانشجو ها به صورت موازی با انجام امور مربوط به پذیرش بهتر نیست دنبال این منابع تامین مالی تحصیل هم باشند؟ و اگر اطلاعات یا تجربه ای در این زمینه دارید به نظرتون چطور و از کجا باید این موضوع را دنبال کنند و شانس خود را در دریافت فلوشیپ افزایش داد؟

پیشاپیش از اینکه علیرغم مشغله های خودتان وقت گذاشتید و مطالب فوق را خواندید تشکر میکنم.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام

1- الان نمیدونم شرایط عوض شده یا نه. از بچه هایی که اپلای میکنن بپرسین که چطوری پرداخت کنین. من بیشترش رو با کارت داداشم که ایتالیا بود دادم.

2- بله میشه. مشکلی نداره.

3- دلیلی نداره که نکنین.

4- مشکلی نیست. شما حتی بعد از ادمیشن گرفتن هم میتونین کنسل کنین. اون چیزی که اخلاقی نیست اینه که به دو تا شون بگین میاین و از هر دو جا هم مثلا I-20 بگیرین و ...

5- در مورد رزومه نوشتم. اون بخش رو خب همه ندارند اما نصف صفحه که میگین خیلی کمه. شما همین تحصیلات و مقاله ها رو بذارین بیشتر از یه صفحه میشه معمولا. تمپلیتی هم که استفاده میکنین مهمه که خوانا باشه.

6- هیچکسی نداره! دانشگاه با دانشگاه فرق میکنه. مثلا دانشگاه سن دیگو به همه دکتراها سال اول رو فلوشیپ میده. دانشگاهی که من خوندم اصلا نداره و منابع فلوشیپ معمولا خارجی هستند. منابع فاند خارجی معمولا خیلی محدود هستند اما بودند بچه ها که گرفتن. سایت دانشگاه ها معمولا لیستی از این منابع خارجی رو داره اما اگر نگاه کنین 99 درصدش بهتون تعلق نمیگیره. مثلا فقط برای کسانی که دو ترم خوندن و معدل بالا دارند یا مثلا فقط خانم هایی که مهندسی میخوندند و مقیم امریکا هستندو ...

موفق باشین.
شنبه 31 تیر 1396 ساعت 07:38
وودی شما همین مسیری که اومدی رو همین جوری جلو برو،مسیری که بدون توجه به نکات منفی دیگران فقط به افزایش جنبه های مثبت خودت فکر می کنی،،،این مسیر یه روز نه چندان دور تو رو از بین هندی ها می بره میذاره بین آدم های امثال خودت. مطمئن باش ، همون طور که از شرایط ایران با این روش جدا شدی.
امتیاز: 0 0
پاسخ:
ممنونم. چشم.
پنج‌شنبه 29 تیر 1396 ساعت 17:45
یه نگاه به کامنتا کردم این شعری که نوشتی چقدرررر قشنگههه پر از حسه...
من آن نیم که حلال از حرام نشناسم
شراب با تو حلال است و آب بی تو حرام
سعدی
پاسخ:
خواهش!
چهارشنبه 28 تیر 1396 ساعت 03:05
بهش یه چیزی می گفتی خالی می شدی منظورم توهین نیستا البته
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 20:38
البته از طرفی دلم براشون میسوزه احساس میکنم کسی نبود بهشون یاد بده. مثلا همینی که با کفش رفت تو تخت.
امتیاز: 1 1
سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 19:02
سلام

خب چرا چیزی بهشون نگفتی؟ چرا نگفتی بهشون که چرا اینقدر کثیف زندگی میکنن؟ یعنی خودشون نمیفهمن که باید حداقل بخاطر رعایت حال بقیه مردمی که در طول روز باهاشون در ارتباط هستن، نظافتو رعایت کنن؟

یکم عجیبه! بعد از چند سال زندگی کردن تو فرهنگ امریکایی هنوز حال و هوای بمبئی رو دارن:))
امتیاز: 1 1
پاسخ:
سلام

چند سال نیست دانشجوی سال اول بود. اون یکی هم فکر کنم با ویزای کار آمده بود. آدم چی بگه آخه. امیدوارم در گذر زمان خوب بشن.
سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 15:39
ببین من الان اینو بگم نژادپرست بنظر میرسم خب؟ اصلا بنظر که هیچی کلا نژادپرست میشم. چند وقت پیش داشتم به هندی ها فکر میکردم و اینکه ما میگیم فرهنگمون پایینه ولی اونا خیلی بدترن از ما. یکی اینکه تو جمع هندی حرف میزنن یکی اینکه یبار نوشتی تو اتوبوس اون اوایل دانشگاه رفته بودی داشتن بازی میکردن بعد اون تعریفایی که از کشورشون میکنن توریستا که میگن اکثرشون تمیز نیستن. بعد این سریالاشون همه راجع به مشکلات خانوادگی و عروس و مادرشوهره. من حرفی ندارم :| رو اعصاب منم هستن.
امتیاز: 1 1
سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 14:26
وودی من که نفهمیدم کی ب کی شد کی نیاز داشت کی نداشت ولی خنده دار بود پستت :)
وودی رنسانس همون موقع هم خسته کننده بود بار اول که عکسهاش رو گذاشتی ، وودی نمیدونم بخاطر بالاتر رفتن سن هست یا چی ولی دیگه حال این چیزا رو ندارم.
وودی چرا زن نمیگیری؟
وودی تو که بداخلاق نبودی ، سوالم در مورد الکسیس شوخی بود
امتیاز: 0 2
پاسخ:
خسته کننده نبود اما دیگه باحال نبود.
سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 13:21
الان که ماه رمضون نیس؟؟؟! قضای روزه میگیری؟؟
امتیاز: 0 0
پاسخ:
نه پست ها یه کم قدیمی هست و مربوط به ماه رمضون میشه.
سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 13:17
سلام دکتر جان.
یادم میاد توی وبلاگتون قبلا نوشته بودید که فست فود و اینا نمیخوری و همش غذا vegetarian میخوری وقتی میری بیرون چون با گوشتشون مشکل داری

میخواستم نظرتون را در مورد حلال و حرام بودن گوشت هاشون بپپرسم
این قضیه برای منم سوال بزرگی شده
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
بله. اینجا گوشت ذبح اسلامی رو فروشگاه های خیلی معدودی دارند. قبلا از دانشگاه هم دور بودند ولی الان بیشتر شده و نزدیک دانشگاه هم پیدا میشه. رستوران های ایرانی و عربی معمولا گوشتشون ذبح اسلامی هست. من خودم الان بیشتر میوه و سبزی میخورم و مدت هاست که توی خونه دیگه گوشت درست نکردم ولی بیرون میرم با دوستان یا خودم جایی میرم میخورم.

از نظر من همش حلال هست. بسیاری از احکام وابسته به زمان و مکان هستند که آدم عقل داره. خوردن و ... جزو نیازهای پایه انسان هست و خدا هم قطعا کمترین گیر رو سر اون داره.

باز اگر دوست دارین بیشتر بدونین اون چیزی هم که توی قرآن آمده اینه که طعام اهل کتاب حلال هست (مائده 5). مسئله اصلی اینکه گوشتی حلال باشه یا حرام بردن نام خداست. (انعام آیه 118و 119 و 121).

من آن نیم که حلال از حرام نشناسم
شراب با تو حلال است و آب بی تو حرام
سعدی
سه‌شنبه 27 تیر 1396 ساعت 08:53
سلام،
جالبه واقعا منم از یه سری دوستانم شنیده بودم که بعضی هاشون اصلا به نظافت اهمیتی نمیدن ولی بیشترشون همون هایی هستن که تازه 2-3 سال اومدن گفت اونهایی که مدت زیاد تری اومده باشند دیگه خیلی کمتر از این چیزها ازشون میبینی، راستی نماز روزه ات قبول باشه
امتیاز: 0 0
پاسخ:
سلام
ممنون. ظاهرا بیشترین قشری که این مشکلات رو دارن همین هندی ها هستند.
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد